Lidex - obsługa konferencji - audiodeskrypcja

Lidex – Twój partner techniczny

wydarzenia stacjonarne, hybrydowe, online

Audiodeskrypcja

Czym jest audiodeskrypcja? Dla kogo jest przeznaczona ta usługa?

„Dzięki dodatkowym komentarzom słownym, osoby z deficytem wzroku mogą poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, a także teatralnej, scenicznej oraz filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Audiodeskrypcja poprzez zwięzłe, obiektywne opisy scen umożliwia widzom niewidomym samodzielną interpretację treści wizualnych. Pozwala podążać za rozwijającym się wątkiem historii – nie tylko usłyszeć, ale i zrozumieć co dzieje się na scenie, ekranie czy obrazie. Pozostawia w odbiorcy ulotne, refleksyjne odczucie, które chciał przekazać twórca.”

(źródło: Audiodeskrypcja. „Obraz słowem malowany”, Barbara Szymańska, Audiodeskrypcja.pl)

Audiodeskrypcja powstała w Stanach Zjednoczonych w roku 1981, w waszyngtońskim teatrze Arena Stage. To tu niewidoma Margaret Pfanstiehl i jej mąż opracowali i wdrożyli system do narracji dla osób niewidzących – nazwany później audiodeskrypcją.

Audiodeskrypcja podczas Twoich wydarzeń

Jeśli jesteś decydentem zaangażowanym w organizację wystaw, festiwali filmowych, spektakli teatralnych, innych imprez kulturalnych, w których warstwa wizualna ma kluczowe znaczenie, zaproś do udziału w tych wydarzeniach także i osoby niewidome i niedowidzące.

Włącz się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i wyrównywania nierówności. Dzięki Twoim staraniom i usłudze audiodeskrypcji emocje i doznania odczuwane podczas:

  • projekcji filmów
  • spektakli teatralnych
  • imprez medialnych, widowisk
  • zwiedzania muzeów, galerii i innych obiektów

staną się także dostępne dla osób z niepełnosprawnościami – niewidomych i niedowidzących. Zaprosisz je do pełnego udziału w przeżyciach, jakie oferują innym uczestnikom organizowane przez Ciebie wydarzenia.

Nasze doświadczenia w realizacji audiodeskrypcji:

W teatrze

Począwszy od roku 2008 Lidex zapewnia możliwość realizacji audiodeskrypcji podczas spektakli teatralnych. Realizowaliśmy wtedy tę usługę dla Teatru Praskiego – pierwszej warszawskiej sceny teatralnej, która zaprosiła na spektakle z audiodeskrypcją osoby niewidzące oraz niedowidzące.

W kinie

Także od roku 2008 zapewnialiśmy sprzęt do audiodeskrypcji dla projektu KINO POZA CISZĄ I CIEMNOŚCIĄ – tym samym po raz pierwszy wiele osób niewidzących, a także niedowidzących uczestniczyło w projekcjach filmów fabularnych w kinach w Warszawie.

Do realizacji usługi audiodeskrypcji wykorzystujemy odbiorniki do tłumaczeń symultanicznych, infoporty, telefony komórkowe.

Pomyśl o zrównoważonym rozwoju, o równych szansach i zapewnij osobom niewidzącym, a także niedowidzącym możliwość udziału w Twoich wydarzeniach.

Jeśli działania w ramach wyrównywania nierówności nie są Ci obce lub też chcesz je zainicjować – zapraszamy Cię do szerszej współpracy. Propagujemy bowiem wśród naszych Klientów usługi służące do komunikacji słownej z osobami z niepełnosprawnościami. Mamy wiedzę i doświadczenie w konwersji przekazów pisemnych na potrzeby osób niewidomych i niedowidzących czyli w ich zapisie alfabetem Braille’a. Realizujemy także tłumaczenia migowe dla osób niesłyszących (włącznie z ich ewentualnym nagraniem i montażem materiału).

Skontaktuj się z nami:

Warszawa audiodeskrypcja

Trójmiasto audiodeskrypcja

Katowice audiodeskrypcja

lub przez poniższy formularz kontaktowy

Tłumaczenia Warszawa

tlumaczenia@lidex.pl

(22) 512-47-30
(22) 512-47-00
pon-pt 8:00-18:00

Konferencje Warszawa

konferencje@lidex.pl

(22) 512-47-20
502-456-092
pon-pt 8:00-18:00

Formularz kontaktowy


  •  Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.
LidexKonferencjeAudiodeskrypcja