Lidex – jesteśmy tam

gdzie tworzy się historia

 • LidexAktualnościRok 2023 i jego tendencje

  Rok 2023 i jego tendencje

  2023

  Za nami intensywny i pracowity rok 2023: przetłumaczyliśmy w nim setki tysięcy stron tekstów w najróżniejszych kombinacjach językowych oraz zrealizowaliśmy setki godzin wydarzeń konferencyjnych.

  Co szczególnie zwróciło naszą uwagę w tym czasie?

  Na pewno coraz większe zainteresowanie rozwojem sztucznej inteligencji, w tym tłumaczeniami maszynowymi. Choć dostępne narzędzia z miesiąca na miesiąc są coraz doskonalsze, to jednak cały czas efekt ich pracy nie nadaje się do wykorzystania bez dokładnej weryfikacji (postedycji) dokonanej przez człowieka. Dlatego, decydując się na korzystanie z tłumaczeń maszynowych we współpracy z agencją, warto upewnić się, czy przeszła ona certyfikację względem normy ISO 18587 (postedycja tłumaczeń maszynowych). Lidex posiada ten certyfikat już od 2019 r. i od tego czasu intensywnie szkoli tłumaczy wewnętrznych oraz zewnętrznych w zakresie postedycji.

  Jeśli chodzi o tłumaczenia przysięgłe, znacznie częściej wybierana była opcja uwierzytelnienia kwalifikowanym podpisem elektronicznym (KPE). Pozwalało to przede wszystkim znacznie skrócić czas realizacji obszernych materiałów tłumaczonych regularnie przez międzynarodowe korporacje.

  Kolejna zmiana, którą mogliśmy zaobserwować, dotyczy wydarzeń konferencyjnych. Cieszące się we wcześniejszych latach powodzeniem spotkania hybrydowe i online na powrót nieco ustąpiły pola wydarzeniom stacjonarnym. Cieszymy się, liczni Klienci wybierali do ich obsługi Lidex: od nagłośnienia oświetlenia, oprawy wizualnej po usługi tłumaczeń ustnych (w formie symultanicznej oraz konsekutywnej).

  Niezwykle ważna dla Klientów okazała się także kwestia bezpieczeństwa. Z tego względu zdecydowaliśmy się w minionym roku – jako pierwsi w tej branży – na certyfikowanie się na zgodność z normą ISO 27701 (zarządzanie prywatnością informacji). Jest ona rozszerzeniem normy ISO 27001 w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji, którą wdrożyliśmy 10 lat wcześniej (również jako pierwsi na rynku tłumaczeniowym).

  Dziękujemy naszym Klientom, Partnerom, Pracownikom i Współpracownikom za zaufanie i dobrą współpracę w roku 2023. Wierzymy, że w bieżącym roku również czeka nas wiele interesujących wspólnych wyzwań tłumaczeniowych i konferencyjnych.

  Życzenia Świąteczne
  poprzedni wpis
  Tłumaczenie konsekutywne – co to jest i jak może wspierać Twoją działalność biznesową lub instytucjonalną?
  kolejny wpis