Lidex – jesteśmy tam

gdzie tworzy się historia

 • LidexAktualności2018Wystawa archiwalna w Sarajewie poświęcona zbrodni katyńskiej

  Wystawa archiwalna w Sarajewie poświęcona zbrodni katyńskiej

  Na zlecenie Archiwum Akt Nowych Biuro Tłumaczeń Lidex zrealizowało tłumaczenie z języka polskiego na bośniacki i angielski dokumentów, które trafiły na wystawę o zbrodni katyńskiej.

  Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w miniony piątek, czyli w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w siedzibie Muzeum Narodowego Bośni i Hercegowiny.

  Ekspozycja jest efektem współpracy między archiwami Polski oraz Bośni i Hercegowiny. Została przygotowana w oparciu o dokumenty archiwalne zgromadzone w AAN oraz w innych instytucjach pamięci w Polsce, w tym w Archiwum Prezydenta RP. Na planszach przedstawiono przebieg wydarzeń, poczynając od osadzenia w niewoli sowieckiej tysięcy żołnierzy i oficerów polskiego wojska i policji po agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r.

  Na kolejnych planszach przedstawiono: podjęcie przez władze sowieckie decyzji o wymordowaniu polskich jeńców w marcu 1940 r. i dokonanie egzekucji na ponad 22 tys. osób, odkrycie przez armię niemiecką grobów w Katyniu w 1943 r. i prowadzone ekshumacje, politykę władz sowieckich ukrywających prawdę o zbrodni, w końcu jej ujawnienie w latach 90. XX w., w tym przekazanie do zasobu polskich archiwów państwowych przez stronę rosyjską kluczowych dokumentów ujawniających sprawców zbrodni. Końcowa część została poświęcona ukazaniu miejsc i form pamięci o wydarzeniach katyńskich.

  LIDEX: Wieści z oddziału w Katowicach
  poprzedni wpis
  70 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
  kolejny wpis