Zapewnij minimalizację zagrożeń dla swojej prywatności:
- Poufność rozmów – Staraj się, aby rozmowy słyszały tylko osoby upoważnione (zarówno w organizacji jak i w miejscach publicznych).
- Zasada czystego biurka – Na czas nieobecności przy biurku, nie zostawiaj na nim dokumentów poufnych.
- Zasada czystego ekranu – Nie przechowuj dokumentów na pulpicie – gdy zapomnisz się wylogować cyberprzestępca ma ułatwiony dostęp do Twoich danych. Odchodząc od komputera blokuj ekran, dbając o poufność wyświetlanych informacji.
- Używanie nośników pamięci – Szyfruj dane przechowywane na dyskach zewnętrznych i pendrive’ach.
- Utylizacja dokumentów – Dokumenty z danymi poufnymi niszcz w niszczarce, nie wyrzucaj ich do kosza.
- Wydruk dokumentów – Nie pozostawiaj dokumentów przy drukarce, ponieważ mogą znajdować się na nich dane poufne. Pamiętaj o niepozostawianiu błędnych wydruków w pobliżu drukarki – niszcz je w niszczarce.
- Dane do prezentacji – Pilnuj, aby informacje, zdjęcia, printscreeny czy loga użyte w prezentacjach zewnętrznych nie naruszały tajemnicy klientów i Naszej organizacji
- Poufność podczas podróży – Podczas podróży pilnuj urządzeń firmowych (nie pozostawiaj urządzeń bez nadzoru) oraz używaj filtrów prywatyzujących do laptopów w miejscach publicznych.
- Nadzór nad gośćmi – Pilnuj, aby osoby spoza organizacji nie miały dostępu do danych i obszarów chronionych.
- Wiedza i świadomość personelu – Zapewnij ciągłe szkolenia i edukację pracowników, aby skutecznie przeciwdziałać cyberatakom.